Pri objednávke nad 200 € poštovné zdarma

Ako vybrať vhodnú LED RAMPU

Ako vybrať vhodnú LED RAMPU

V tomto článku vás oboznámime s rozdielmi medzi rôznymi svetelnými rampami a dozviete sa, na čo sa zamerať pri výbere tej najvhodnejšej rampy pre Vás.

Na čo sa sústrediť pri výbere LED RAMPY?

Videli sme mnoho prevedení rámp od rôznych výrobcov. Tu sú dve základné veci, ktoré treba mať pri výbere vždy na pamäti.

Kvalita spracovania na prvom mieste

Nech už si vyberiete rampu kdekoľvek, vždy dbajte na kvalitu jej prevedenia. Najčastejšou závadou pri menej kvalitných prevedeniach je poškodenie vnútornej elektroniky po vniknutí vlhkosti. Preto sa uistite, že rampa je skutočne kvalitná a má zaručený stupeň krytie aspoň IP65 . To isté platí aj pre kvalitu použitého materiálu – nechcete, aby sa izolácia po roku zmenila na prach.

Chladenie diód

Druhým najčastejším faktorom, ktorý skracuje životnosť diód, je prehriatie. Ak nie sú dostatočne chladené, skôr či neskôr diódy “vyhoria”. Je potrebné, aby boli diódy vo vysokovýkonných rampách chladené. Obvyklým riešením je kovová konštrukcia a rebrovanie na zadnej strane.

Vyhorenie diódy pri plastovej rampe spôsobené nedostatočným chladením.

V poslednom roku sa na trhu začali objavovať rampy s plastovou konštrukciou. Z vyššie uvedených dôvodov odporúčame vyhnúť sa týmto konštrukciám.

Rovná alebo zakrivená

Tvar konštrukcie určuje šírku svetelného poľa – inými slovami, ak je pre vás dôležitá aj dobrá viditeľnosť po stranách, vyberte si zakrivenú rampu. Ak potrebujete vidieť predovšetkým oblasť priamo pred sebou, potom rovnú.

Zakrivené rampy majú po stranách zvyčajne aj upravené tvarované kalíšky na odrážanie svetla z LED diód. Tie sú zvyčajne tvarované inak ako stredové, aby odrážali viac do strán.

Porovnanie rovných a zakrivených LED rámp.

Jednoradová alebo viacradová

Výber počtu horizontálnych radov diód neskrýva žiadne tajomstvo. Ak očakávate naozaj dobrú viditeľnosť, uprednostnite rampu s viacerými radmi. Rozdiel je naozaj viditeľný.

Jednoradová (niekedy tiež “slim”) rampa je kompromisom medzi rozmermi a množstvom svetla. Zákazníci ho montujú napríklad do prednej masky chladiča.

Umiestnenie jednoriadkovej rampy pod mriežku chladiča.

Vhodný výkon

Tu naozaj záleží na vás, čo od rampy očakávate. Rozdiel si môžete porovnať v nasledujúcej tabuľke.

Obľúbený základ 126W

Zlatá stredná cesta 240W

Maximálne svetlo 675W

Spôsob upevnenia

Existujú 2 hlavné spôsoby upevnenia – bočné a spodné. V praxi medzi nimi nie je zásadný rozdiel a je len na vás, ktorý z nich je vhodnejší. Uistite sa, že konštrukcia umožňuje nastavenie sklonu rampy.

Spodné upevnenie rampy
Bočné uchytenie rampy

Zapojenie a kabeláž

Svetlo je potrebné pripojiť k autobatérii alebo inému zdroju. Preto sledujte vstupné napätie rampy. Všetky svetlá v našom sortimente obsahujú driver, ktorý umožňuje napájanie 10-30 V. Pripojenie možno zjednodušiť použitím hotových káblov s relé a spínačom.

Pridaj komentár
Kvalitný sortiment

Naše výrobky sú vyrobené z odolného kovu

Záruka vrátenia peňazí

Tovar môžete vrátiť do 14 dní bez udania dôvodu

Poradíme Vám

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať

Poštovné zdarma

Pri objednávke nad 5000,- poštovné zdarma